
Praca w Szwajcarii zwykle się opłaca, ale ile zostaje, zależy od kantonu: z mediany 7024 CHF brutto po podatku, kasie chorych i czynszu zostaje od 3406 do 4159 CHF.
To wynik dla osoby samotnej z podatkiem u źródła, przy średniej składce kasy chorych na 2027 rok i średnim czynszu w kantonie – policzony dla wszystkich 26 kantonów z oficjalnych tabel podatkowych ESTV, składek AHV i BVG, danych BAG i BFS. W gastronomii (mediana 4744 CHF) ta sama kwota „na resztę" wynosi już tylko 1841–2426 CHF. Z tego trzeba jeszcze opłacić jedzenie, transport i telefon, a dopiero potem coś odłożyć. Stan danych na 22 października 2026 r.
Niżej znajdziesz kalkulator, w którym wpiszesz własną pensję, kanton i sytuację rodzinną, tabelę porównawczą kantonów i opis, skąd wzięła się każda liczba. Źródła są wymienione na końcu.
Wynik w skrócie
- Kanton zmienia wynik o ok. 750 CHF miesięcznie przy tej samej pensji: przy 7024 CHF brutto najwięcej zostaje w Uri (4159 CHF), najmniej w Genewie (3406 CHF). Rocznie to ok. 9000 CHF różnicy.
- Najniższy podatek nie oznacza najwięcej pieniędzy. Zug ma najniższą stawkę podatku u źródła (3,76% przy 7024 CHF), ale najwyższy średni czynsz (2024 CHF), więc w zestawieniu jest dopiero w połowie stawki.
- Z pensji brutto znika na składki i podatek 13–23% przy medianie (osoba samotna, 30 lat): 5,3% AHV/IV/EO, 1,1% ALV, ok. 2,4% BVG i podatek u źródła od 3,76% (Zug) do 14,31% (Neuchâtel).
- Mediana BFS to nie kwota z paska. Zawiera 1/12 trzynastej pensji i premii. Jeśli dostajesz 13 pensji, typowy miesiąc to ok. 6484 CHF, a nie 7024 CHF.
- Kasa chorych w 2027 r. podrożeje średnio o 4,9% – dla dorosłego do 487,60 CHF miesięcznie, w Genewie 610,60 CHF, w Zug 324,90 CHF.
Ile zarabia się w Szwajcarii i od czego to zależy?
Najświeższy pełny przekrój płac to pierwsze wyniki szwajcarskiego badania struktury wynagrodzeń (Lohnstrukturerhebung) za 2024 rok, opublikowane przez urząd statystyczny BFS 25 listopada 2025 r. (komunikat BFS).
Mediana i widełki
Mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto na pełnym etacie (sektor prywatny i publiczny razem) wyniosła w 2024 roku 7024 CHF, wobec 6788 CHF w 2022 roku. Połowa pracowników zarabia mniej, połowa więcej – to nie jest średnia. 10% najgorzej opłacanych dostawało poniżej 4635 CHF, 10% najlepiej opłacanych ponad 12 526 CHF (BFS).
Ważny szczegół, który zwykle umyka: BFS liczy płacę „standaryzowaną", czyli przeliczoną na 40 godzin tygodniowo i zawierającą składki pracownika, 1/12 trzynastej pensji oraz 1/12 rocznych premii (definicja w tym samym komunikacie). Przy umowie z 13 pensjami mediana odpowiada więc zwykłej wypłacie miesięcznej ok. 6484 CHF (7024 × 12 / 13; wyliczenie własne). Porównując ofertę z medianą, porównuj roczne kwoty, nie miesięczne.
Mediana dotyczy wszystkich pracowników, także Szwajcarów z wieloletnim stażem. Osoba, która dopiero zaczyna w nowym kraju, często wchodzi niżej. Jak czytać widełki w ogłoszeniach, opisałem w tekście o wynagrodzeniu i widełkach.
Branża robi ogromną różnicę
| Branża | Mediana brutto miesięcznie, 2024 (BFS) |
|---|---|
| Zakwaterowanie (hotelarstwo) | 4715 CHF |
| Gastronomia | 4744 CHF |
| Handel detaliczny | 5214 CHF |
| Budownictwo | 6616 CHF |
| Przemysł maszynowy | 7632 CHF |
| Banki | 10 723 CHF |
W gastronomii, hotelu i sklepie mediana jest niższa od ogólnej o 1800–2300 CHF. Koszty życia nie zmniejszają się razem z pensją, co dobrze widać w tabeli kantonów niżej: przy 4744 CHF w Zurychu i Genewie zostaje na resztę poniżej 1900 CHF.
Wykształcenie, pozwolenie i region
Według BFS osoby z dyplomem uniwersyteckim zarabiały na pełnym etacie 10 533 CHF, z dyplomem wyższej szkoły zawodowej (Fachhochschule) 9288 CHF, a ze szwajcarskim świadectwem zawodowym EFZ 6390 CHF. Na stanowiskach bez funkcji kierowniczych osoby z pozwoleniem B zarabiały 5421 CHF, z pozwoleniem C 6034 CHF, a Szwajcarzy 6765 CHF (BFS). Dane nie mówią, skąd ta różnica, więc nie wyciągaj z nich wniosków o konkretnym pracodawcy – ale licz się z tym, że na starcie możesz być niżej niż lokalni koledzy.
Region: mediana w regionie Zurychu wyniosła 7502 CHF, a w Ticino 5708 CHF. Wyższa pensja w dużym mieście zwykle idzie w parze z droższym mieszkaniem.
Dlaczego nie ma jednej płacy minimalnej?
W Szwajcarii nie ma ustawowej płacy minimalnej dla całego kraju. Dolne progi wynikają z układów zbiorowych (GAV, po francusku CCT) w danej branży, a kilka kantonów ma własne minimum ustawowe. Pierwszy krok przed podpisaniem umowy: sprawdzić, czy układ Cię obejmuje.
Przykład z gastronomii: w układzie L-GAV od 1 stycznia 2026 r. minimalna pensja wynosi 3713 CHF miesięcznie bez wykształcenia zawodowego, 4070 CHF ze świadectwem EBA (2 lata), 4528 CHF z EFZ (3 lata) i 5293 CHF po egzaminie zawodowym. Stawki godzinowe liczy się od 42-godzinnego tygodnia, a do nich dochodzą dodatki za urlop (10,65%), święta (2,27%) i 13. pensję (8,33%). Przy nowym zatrudnieniu lub zmianie zakładu minimum grup do EFZ włącznie można na czas wdrożenia obniżyć o maksymalnie 8% (tabela L-GAV 2026 opublikowana przez związek Unia, jednego z partnerów układu). W Genewie i Neuchâtel obowiązuje ustawowe minimum, którego układ nie może obniżyć: w 2026 r. 24,59 CHF i 21,43 CHF za godzinę (to samo źródło).
To dolne progi, a nie typowe pensje. Poproś o stawkę na piśmie i informację, który układ obowiązuje. Jeśli oferta nie mówi nic o wynagrodzeniu ani o układzie, potraktuj to jako sygnał ostrzegawczy – co musi zawierać umowa, opisuję w tekście o umowie o pracę.
Co pracodawca potrąca z pensji: od brutto do netto
Z wypłaty pracownika z pozwoleniem B znikają składki na ubezpieczenia społeczne i podatek u źródła. Stawki w 2026 r.:
| Potrącenie | Część pracownika | Podstawa |
|---|---|---|
| AHV/IV/EO (emerytura, renta, zasiłki macierzyńskie i wojskowe) | 5,3% pensji brutto (łącznie z pracodawcą 10,6%) | ahv-iv.ch, ulotka 2.01, stan 1.01.2026 |
| ALV (bezrobocie) | 1,1% do 148 200 CHF rocznie (łącznie 2,2%) | ahv-iv.ch, ulotka 2.08 |
| BVG (kasa emerytalna, II filar) | zależy od regulaminu kasy; pracodawca płaci co najmniej tyle co pracownik | art. 16 i 66 BVG |
| NBU (wypadki poza pracą) | stawka ubezpieczyciela pracodawcy; ustawowo płaci ją pracownik, chyba że umowa stanowi inaczej | art. 91 UVG |
| Podatek u źródła (Quellensteuer) | stawka z tabeli kantonu, od 0% do kilkunastu procent | taryfy ESTV 2026 |
Kasa emerytalna BVG: ile to naprawdę
Obowiązek BVG dotyczy pensji powyżej 22 680 CHF rocznie. Składkę liczy się od pensji „koordynowanej", czyli rocznej pensji pomniejszonej o 26 460 CHF, w granicach od 3780 do 64 260 CHF (BSV, wartości 2025 i 2026). Ustawowa składka oszczędnościowa to 7% tej kwoty w wieku 25–34 lat, 10% w wieku 35–44, 15% w wieku 45–54 i 18% w wieku 55–65 (art. 16 BVG). Do 24. roku życia płaci się tylko za ryzyko śmierci i inwalidztwa.
Przykład dla mediany: 7024 × 12 = 84 288 CHF, minus 26 460 = 57 828 CHF pensji koordynowanej; 7% to 4048 CHF rocznie, z czego połowa (pracownik) daje ok. 169 CHF miesięcznie. To dolne oszacowanie: wiele kas pobiera wyższe składki i osobną składkę na ryzyko. Rzeczywistą stawkę znajdziesz w regulaminie kasy (Reglement) albo na odcinku płacowym.
Od 1 stycznia 2027 r. progi rosną: obowiązek od 23 040 CHF rocznie, odliczenie koordynacyjne 26 880 CHF, ubezpiecza się część pensji do 92 160 CHF (BVG w wersji na 1.01.2027). Składka AHV pracownika (4,35%) w wersji ustawy na 2027 r. się nie zmienia (art. 5 AHVG). Kalkulator poniżej liczy jeszcze według progów 2026.
Podatek u źródła: taryfa A, B albo C
Kto mieszka w Szwajcarii bez pozwolenia C i bez obywatelstwa, a pracuje u szwajcarskiego pracodawcy, płaci podatek u źródła – pracodawca potrąca go z każdej wypłaty (urząd podatkowy kantonu Zurych). Stawka zależy od kantonu, pensji i taryfy: A – osoba samotna, B – małżeństwo, w którym zarabia jedna osoba, C – małżeństwo, w którym zarabiają oboje; cyfra po literze to liczba dzieci, a litera Y/N mówi, czy w stawce jest podatek kościelny (ESTV, opis struktury taryf). Stawkę stosuje się do całej pensji brutto miesiąca. Wydatki, które można odliczyć, tabele uwzględniają tylko częściowo (kanton Zurych).
Ile to w praktyce? Przy 7024 CHF brutto osoba samotna bez podatku kościelnego zapłaci w Zug 3,76%, w Zurychu 7,81%, w Genewie 11,62%, w Bernie 13,05%, a w Neuchâtel 14,31%. Małżeństwo z dwójką dzieci, w którym zarabia jedna osoba (taryfa B2), przy tej samej pensji płaci w Zurychu 1,79%, a w Genewie i Zug 0% (stawki z plików taryf ESTV na 2026 r.). Od 2027 r. obowiązywać będą nowe taryfy; te na 2026 r. ESTV opublikował 18 grudnia 2025 r.
Dwie zasady, które zmieniają rachunek:
- Przy dochodzie od 120 000 CHF brutto rocznie zwykłe rozliczenie podatkowe (nachträgliche ordentliche Veranlagung, NOV) jest obowiązkowe, a podatek u źródła staje się zaliczką. Obowiązkowe jest też m.in. przy innych dochodach od 3000 CHF albo majątku od 80 000 CHF (160 000 CHF dla małżeństw) – tak opisuje to kanton Zurych.
- Poniżej tego progu możesz sam złożyć wniosek o NOV, żeby odliczyć wydatki, które tabele uwzględniają tylko częściowo (np. wpłaty na filar 3a, koszty dokształcania, alimenty). Termin to 31 marca następnego roku, nie da się go przedłużyć, a złożonego wniosku nie można wycofać – od tej pory co roku wypełniasz zeznanie (kanton Zug, Infoblatt 100 na 2026 r.; kanton Zurych).
Szczegóły procedury i formularzy znajdziesz w tekście o podatku u źródła, a o filarze 3a – w tekście o filarze 3a. O tym, jak działa składka AHV, piszę w tekście o AHV.
Kalkulator: ile zostaje z Twojej pensji
Wpisz pensję brutto, kanton i sytuację rodzinną. Kalkulator odejmuje składki 2026, podatek u źródła z tabeli ESTV dla Twojego kantonu i taryfy, średnią składkę kasy chorych na 2027 r. i średni czynsz w kantonie. Obie ostatnie pozycje możesz nadpisać własną ofertą.
Kalkulator wymaga włączonego JavaScriptu. Liczy tak: pensja brutto minus 5,3% AHV/IV/EO, minus 1,1% ALV, minus połowa ustawowej składki oszczędnościowej BVG (7–18% pensji koordynowanej zależnie od wieku), minus NBU według stawki pracodawcy, minus podatek u źródła według taryfy kantonu na 2026 r. Od netto odejmuje średnią składkę kasy chorych BAG na 2027 r. i średni czynsz BFS z 2024 r. Wyniki dla mediany i gastronomii we wszystkich kantonach są w tabeli poniżej. Dane nie opuszczają Twojej przeglądarki.
Jak liczy kalkulator i czego nie uwzględnia
- Podatek u źródła: stawki z plików taryf ESTV na 2026 r. (pobrane 22.10.2026, plik kantonu Argowia w wersji poprawionej z 4.03.2026), na siatce co 100 CHF w zakresie 1000–12 500 CHF. W porównaniu z pełną tabelą (przedziały co 50 CHF) kwota podatku różni się średnio o mniej niż 2 CHF, najwyżej o ok. 18 CHF miesięcznie (sprawdzone przeze mnie na wszystkich 26 kantonach i 7 taryfach). Taryfy bez podatku kościelnego; Jura publikuje tylko wariant z kościelnym. Pominięty podatek minimalny kilku kantonów (kilka franków).
- BVG: połowa ustawowego minimum oszczędnościowego, bez składki na ryzyko. Twoja kasa może pobierać więcej.
- NBU: domyślnie 0, bo stawka zależy od ubezpieczyciela pracodawcy – wpisz ją z odcinka.
- 13. pensja: liczy się do rocznej pensji dla BVG i limitu ALV, ale nie jest doliczana do miesiąca. Dostajesz ją osobno; sposób jej opodatkowania zależy od kantonu.
- Kasa chorych i czynsz: średnie kantonalne. Średni czynsz BFS obejmuje wszystkich najemców, także tych od lat w tym samym mieszkaniu, więc nowa umowa jest zwykle droższa (więcej niżej).
- Nie uwzględnia: dodatków na dzieci, dopłat kantonu do składek kasy chorych (Prämienverbilligung), taryfy H dla samotnych rodziców ani rozliczenia NOV.
Porównanie kantonów: ile zostaje przy medianie i w gastronomii
Tabela pokazuje wynik tego samego rachunku co w kalkulatorze dla osoby samotnej, 30 lat, taryfa A0, bez NBU, z 12 pensjami, mieszkającej samodzielnie w mieszkaniu za średni czynsz kantonu. Posortowana od kantonu, w którym zostaje najwięcej. Wyliczenie własne z danych ESTV, BAG i BFS.
| Kanton | Podatek u źródła przy 7024 CHF | Netto (CHF) | Kasa chorych 2027, dorosły (CHF) | Średni czynsz 2024 (CHF) | Zostaje przy 7024 CHF | Zostaje przy 4744 CHF |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Uri (UR) | 9,25% | 5 756 | 377,7 | 1 219 | 4 159 | 2 426 |
| Valais (VS) | 10,71% | 5 654 | 460,9 | 1 227 | 3 966 | 2 329 |
| Szafuza (SH) | 9,89% | 5 711 | 470,6 | 1 287 | 3 954 | 2 267 |
| Glarus (GL) | 10,41% | 5 675 | 426,5 | 1 299 | 3 949 | 2 263 |
| Gryzonia (GR) | 9,63% | 5 729 | 415,6 | 1 368 | 3 946 | 2 268 |
| Appenzell Innerrhoden (AI) | 9,57% | 5 734 | 340,5 | 1 448 | 3 945 | 2 220 |
| Schwyz (SZ) | 5,21% | 6 040 | 418,5 | 1 719 | 3 902 | 2 051 |
| Appenzell Ausserrhoden (AR) | 11,05% | 5 630 | 422,3 | 1 320 | 3 887 | 2 226 |
| Jura (JU) | 14,18%* | 5 410 | 551,0 | 999 | 3 860 | 2 299 |
| Obwalden (OW) | 10,12% | 5 695 | 386,7 | 1 449 | 3 859 | 2 140 |
| Turgowia (TG) | 10,68% | 5 656 | 433,2 | 1 373 | 3 849 | 2 184 |
| Sankt Gallen (SG) | 11,23% | 5 617 | 427,4 | 1 343 | 3 847 | 2 196 |
| Nidwalden (NW) | 8,53% | 5 807 | 397,2 | 1 590 | 3 819 | 2 065 |
| Argowia (AG) | 9,20% | 5 760 | 464,7 | 1 494 | 3 801 | 2 113 |
| Zug (ZG) | 3,76% | 6 142 | 324,9 | 2 024 | 3 793 | 1 902 |
| Lucerna (LU) | 10,33% | 5 680 | 422,2 | 1 500 | 3 758 | 2 062 |
| Neuchâtel (NE) | 14,31% | 5 401 | 558,8 | 1 091 | 3 751 | 2 204 |
| Ticino (TI) | 11,70% | 5 584 | 603,6 | 1 245 | 3 735 | 2 123 |
| Solura (SO) | 13,32% | 5 470 | 493,5 | 1 281 | 3 696 | 2 129 |
| Berno (BE) | 13,05% | 5 489 | 494,4 | 1 319 | 3 676 | 2 066 |
| Fryburg (FR) | 13,47% | 5 460 | 465,5 | 1 328 | 3 666 | 2 084 |
| Zurych (ZH) | 7,81% | 5 857 | 477,0 | 1 768 | 3 612 | 1 859 |
| Bazylea-Miasto (BS) | 12,05% | 5 559 | 570,6 | 1 451 | 3 538 | 1 945 |
| Bazylea-Okręg (BL) | 11,56% | 5 594 | 544,5 | 1 528 | 3 521 | 1 956 |
| Vaud (VD) | 12,48% | 5 529 | 543,5 | 1 465 | 3 521 | 1 994 |
| Genewa (GE) | 11,62% | 5 590 | 610,6 | 1 573 | 3 406 | 1 841 |
* Jura publikuje taryfy tylko z podatkiem kościelnym. Źródła: taryfy podatku u źródła ESTV 2026, średnie składki kantonalne BAG 2027, średnie czynsze BFS 2024. Składki: AHV/IV/EO 372 CHF, ALV 77 CHF, BVG 169 CHF przy 7024 CHF; 251, 52 i 89 CHF przy 4744 CHF.
Co z tego wynika:
- Mieszkanie waży więcej niż podatek. Różnica w czynszu między Zug a Uri (805 CHF) jest większa niż różnica w podatku (386 CHF), dlatego najtańszy podatkowo kanton nie wygrywa.
- Zachodnia Szwajcaria jest najdroższa w sumie. Genewa, Vaud i obie Bazylee mają jednocześnie wysokie składki kasy chorych i wysoki podatek. Zurych przy niskim podatku przegrywa wysokim czynszem.
- Przy niższej pensji kolejność się zmienia. W gastronomii podatek jest niski wszędzie, więc decyduje głównie czynsz: Zug spada na trzecie miejsce od końca.
- Rodzina liczy inaczej. Dla taryfy B2 (jedna pensja 7024 CHF, dwoje dorosłych i dwoje dzieci w kasie chorych) zostaje: w Uri 4029 CHF, w Zug 3551 CHF, w Zurychu 3298 CHF, w Genewie 3296 CHF – choć w Genewie i Zug podatek wynosi 0%, kasa chorych dla czterech osób kosztuje w Genewie 1537 CHF.
To porównanie dotyczy kantonu zamieszkania, a nie miejsca pracy – podatek u źródła płaci się w kantonie, w którym mieszkasz. Dlaczego ceny różnią się nawet w obrębie jednego kantonu, opisuję w tekście o różnicach cen między kantonami i gminami, a o przeprowadzce między kantonami – w tekście o zmianie kantonu.
Z wykresu widać, że czynsz i kasa chorych to kwoty stałe: przy niższej pensji zabierają 47% brutto, przy medianie 32%. Dlatego w niższych płacach dzielenie mieszkania zmienia wynik najbardziej.
Ile kosztuje życie: czynsz i kasa chorych
Dwie pozycje są najlepiej opisane w statystykach publicznych: mieszkanie i obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jedzenie, transport i telefon każdy liczy po swojemu – jak zbudować własny budżet, pokazuję w tekście o miesięcznym budżecie i w tekście o tym, jak policzyć koszt życia samemu.
Czynsz
Według BFS średni czynsz netto (bez kosztów dodatkowych) mieszkania na wynajem wyniósł w 2024 roku 1485 CHF miesięcznie. Najdrożej jest w kantonach Zug, Zurych i Schwyz, najtaniej w Jura, Neuchâtel i Uri (BFS, Mietwohnungen). To nadal najnowsze dane BFS według wielkości mieszkania.
| Wielkość mieszkania | Średni czynsz netto, 2024 (BFS) |
|---|---|
| 1 pokój | 902 CHF |
| 2 pokoje | 1217 CHF |
| 3 pokoje | 1446 CHF |
| 4 pokoje | 1708 CHF |
| 5 pokoi | 2068 CHF |
Pułapka tej statystyki: to średnia dla wszystkich najemców, także tych, którzy od lat płacą starą, niższą stawkę. BFS podaje, że czteropokojowe mieszkanie w budynku oddanym w ostatnich dwóch latach kosztuje średnio 2304 CHF, a starsze czteropokojowe, do którego ktoś wprowadził się w ostatnich dwóch latach – 1838 CHF, czyli o 130 CHF więcej niż średnia dla wszystkich czteropokojowych (BFS). Jako nowa osoba na rynku przyjmij średnią z kalkulatora za dolną granicę i wpisz czynsz z konkretnego ogłoszenia. Do tego dochodzą koszty dodatkowe (Nebenkosten) i kaucja – zasady opisuję w tekście o kaucji za mieszkanie, a o szukaniu mieszkania – w tekście o tym, od czego zacząć.
Kasa chorych w 2027 roku
Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla każdego, kto mieszka w Szwajcarii. Masz trzy miesiące od zamieszkania na wykupienie polisy, a przy terminowym zgłoszeniu ochrona – i składki – biegną od dnia zamieszkania (art. 3 i 5 KVG). Kasę wybierasz sam.
BAG ogłosił 29 września 2026 r., że średnia składka dla dorosłego (od 26 lat) wyniesie w 2027 roku 487,60 CHF miesięcznie, o 22,80 CHF (4,9%) więcej niż w 2026 r. (464,80 CHF). Średnia dla wszystkich ubezpieczonych to 412 CHF, dla młodych dorosłych (19–25 lat) 338,80 CHF, dla dzieci 128,10 CHF (komunikat BAG). Rozrzut między kantonami jest duży: od 324,90 CHF w Zug do 610,60 CHF w Genewie (tabela kantonalna BAG). Średnie obejmują już wybrane franszyzy i modele, więc konkretna oferta może być tańsza albo droższa – porównasz je w kalkulatorze priminfo.ch. Kasę albo model na 2027 r. można zmienić do końca listopada 2026 r. (BAG).
Franszyza standardowa wynosi 300 CHF rocznie. Dorośli mogą wybrać wyższą: 500, 1000, 1500, 2000 albo 2500 CHF (art. 93 i 103 KVV). Powyżej franszyzy płacisz jeszcze 10% kosztów leczenia (Selbstbehalt), najwyżej 700 CHF rocznie (art. 64 KVG, art. 103 KVV). W najgorszym roku dopłacisz więc z własnej kieszeni 1000 CHF przy franszyzie 300 CHF albo 3200 CHF przy 2500 CHF – oprócz składek. Franszyzę zmienia się tylko od początku roku (BAG). Więcej o samym systemie: obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.
Jak wypada to na tle Polski?
Według GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło we wrześniu 2026 r. 9266,48 zł (obwieszczenie Prezesa GUS z 20.10.2026). To inny wskaźnik niż szwajcarski: GUS podaje średnią dla sektora przedsiębiorstw, BFS – medianę pełnych etatów. W rozkładach płac średnia jest zwykle wyższa od mediany, więc takie zestawienie raczej zawyża polską stronę.
Kurs średni NBP z 22 października 2026 r. wynosił 4,7424 zł za franka (NBP, tabela 206/A/NBP/2026). Kwota 3612 CHF, która zostaje w Zurychu przy medianie, to ok. 17 130 zł, a 1859 CHF z gastronomii – ok. 8818 zł. Te złotówki nie są jednak „do wydania jak w Polsce": z nich zapłacisz za jedzenie, transport i telefon po szwajcarskich cenach. Uczciwie porównuje się to, co zostaje po wszystkich wydatkach w obu krajach – metodę opisuję w tekście Polska a Szwajcaria: jak uczciwie porównać koszty życia. Kurs franka się zmienia, więc przed decyzją wpisz w kalkulatorze aktualny.
Jak realnie zwiększyć szanse na oszczędności?
Oszczędności nie da się obiecać, ale kilka decyzji wyraźnie przesuwa wynik na plus. Kolejność ma znaczenie.
- Sprawdź układ zbiorowy i stawkę przed wyjazdem. Umowa na piśmie ze stawką, wymiarem etatu, informacją o 13. pensji i o układzie to punkt wyjścia.
- Wybierz kanton zamieszkania pod budżet, nie tylko pod pensję. Tabela wyżej pokazuje, że różnica przy tej samej pensji sięga ok. 750 CHF miesięcznie. Jeśli możesz dojeżdżać, porównaj kanton pracy z sąsiednimi.
- Dziel mieszkanie. Czynsz to największa pozycja: przy 4744 CHF w Zurychu połowa średniego czynszu podnosi kwotę „na resztę" z 1859 do 2743 CHF (wpisz 50% w kalkulatorze).
- Porównaj kasy chorych, model i franszyzę. Wyższa franszyza obniża składkę, ale w złym roku dopłacasz do 3200 CHF. Dopasuj ją do zdrowia i poduszki finansowej.
- Zapytaj o zwykłe rozliczenie (NOV). Jeśli płacisz na filar 3a albo masz wysokie koszty dojazdu, wniosek do 31 marca może się opłacić – ale jest nieodwołalny.
- Ustal plan wysyłania pieniędzy do Polski. Opłaty i kurs przy przelewach potrafią zjeść część oszczędności; porównaj kilku dostawców przed pierwszą wypłatą.
Praca bez umowy i bez pozwolenia nie jest opcją: to ryzyko formalne i finansowe, a nie oszczędność. O tym, gdzie Polakom realnie zostają pieniądze, piszę też w tekście o realnych oszczędnościach.
Jakie są minusy i ryzyka?
Pierwszy rok potrafi być kosztowny, zanim pojawią się oszczędności: kaucja za mieszkanie, pierwszy czynsz, kasa chorych płatna od dnia zamieszkania, a pierwsza wypłata często dopiero po przepracowanym miesiącu. Odłóż bufor na pierwsze tygodnie, bo bez niego łatwo wpaść w drogi, pospieszny wynajem.
Drugi minus to język. W wielu zawodach niemiecki, francuski albo włoski decyduje o tym, czy dostaniesz lepiej płatne stanowisko. Trzeci to zależność od jednego pracodawcy i sezonu: przy umowach sezonowych trzeba rozpisać budżet na miesiące bez pracy. Czwarty to kurs franka, który zmienia wartość oszczędności w złotych.
Ostrożnie z ofertami, które brzmią zbyt dobrze. Sprawdź pracodawcę, poproś o umowę na piśmie przed wyjazdem i nie płać za samo „załatwienie" pracy. Jeśli coś wygląda jak gwarancja wysokich zarobków, zapal czerwoną lampkę.
Jeśli zostajesz na dłużej, po latach z pozwoleniem C przestajesz płacić podatek u źródła i rozliczasz się zwykłym zeznaniem, a przy 10 latach pobytu i pozwoleniu C możesz starać się o szwajcarskie obywatelstwo bez rezygnacji z polskiego.
Najczęstsze pytania
Ile zostaje na rękę z 5000 CHF brutto?
Osoba samotna, 30 lat, bez NBU: w Zurychu ok. 4310 CHF netto (podatek u źródła 5,45%), w Genewie ok. 4214 CHF (7,37%). Po średniej kasie chorych i średnim czynszu zostaje odpowiednio ok. 2065 i 2030 CHF. Dla innego kantonu i sytuacji użyj kalkulatora.
Czy mediana 7024 CHF zawiera 13. pensję?
Tak. BFS wlicza do płacy standaryzowanej 1/12 trzynastej pensji i rocznych premii. 13. pensję dostało w 2024 r. 75,9% pracowników (BFS). Przy 13 pensjach miesięczna wypłata odpowiadająca medianie to ok. 6484 CHF.
Ile kosztuje kasa chorych w 2027 roku?
Średnio 487,60 CHF miesięcznie dla dorosłego, od 324,90 CHF w Zug do 610,60 CHF w Genewie (BAG). Twoja składka zależy od kasy, modelu i franszyzy – sprawdź ją na priminfo.ch.
Czy z pozwoleniem B zawsze płacę podatek u źródła?
Co do zasady tak, jeśli nie masz pozwolenia C, obywatelstwa ani współmałżonka z C lub obywatelstwem. Od 120 000 CHF rocznie dochodzi obowiązkowe zwykłe rozliczenie, a poniżej tej kwoty możesz o nie wnioskować do 31 marca.
Co zrobić z liczbami z tego artykułu?
Weź trzy liczby: oczekiwaną pensję brutto (z informacją, czy jest 13. pensja), czynsz z ogłoszenia w wybranej gminie i składkę z priminfo.ch. Wpisz je w kalkulator, a od wyniku odejmij jedzenie, transport i telefon. Jeśli zostaje wyraźnie więcej niż w Polsce i to przez dłuższy czas, wyjazd ma sens finansowy. Jeśli ledwo wychodzisz na zero, sprawdź inny kanton, branżę albo dzielenie mieszkania. Pierwsze 12 miesięcy licz osobno – to okres kaucji, urzędów i formularzy.
Co zmieniło się w tej aktualizacji
Aktualizacja z 22 października 2026 r. Dodane: kalkulator netto dla 26 kantonów oparty na plikach taryf podatku u źródła ESTV 2026, tabela porównawcza kantonów, wykres rozkładu pensji, tabela potrąceń z podstawami prawnymi (AHV/IV/EO, ALV, BVG, NBU), progi BVG na 2027 r., składki kasy chorych na 2027 r. (średnie i kantonalne), franszyzy i maksymalna dopłata według KVV, minimalne stawki L-GAV z tabeli partnera układu oraz minimum ustawowe w Genewie i Neuchâtel, dane GUS za wrzesień 2026 r. i kurs NBP. Poprawione: średnia składka dorosłego na 2026 r. to według BAG 464,80 CHF (wcześniej podano 465,30 CHF); mediana BFS zawiera już 1/12 trzynastej pensji, więc nie należy jej doliczać osobno; mieszkanie za 2304 CHF to nowo wybudowane, a nie dowolne nowo wynajęte; założenie „po podatku i składkach zostaje 80–85%" zastąpione rachunkiem z oficjalnych stawek (wychodzi 77–87% przy medianie). Usunięte: stawki L-GAV z artykułu prasowego (zastąpione źródłem pierwotnym) i limit odliczenia dokształcania, którego nie potwierdza podlinkowana strona urzędu. Autor nie jest doradcą podatkowym; tekst nie zastępuje odcinka płacowego ani decyzji urzędu.
Źródła
- ESTV, Quellensteuertarife 2026 (Löhne) – pliki taryf wszystkich kantonów (tar2026txt.zip) i opis struktury rekordów.
- BAG, komunikat z 29.09.2026 o składkach na 2027 r. oraz kantonalne średnie składki 2026/2027.
- BFS, Lohnstrukturerhebung 2024 – pierwsze wyniki, komunikat z 25.11.2025.
- BFS, Mietwohnungen – średnie czynsze 2024 według wielkości mieszkania i kantonu.
- AHV/IV, ulotka 2.01 „Lohnbeiträge an die AHV, die IV und die EO", stan 1.01.2026.
- AHV/IV, ulotka 2.08 „Beiträge an die Arbeitslosenversicherung".
- BSV, Wichtige Masszahlen im Bereich der beruflichen Vorsorge 2025/2026.
- BVG, SR 831.40 – art. 2, 7, 8, 16, 66 (wersje na 1.01.2025 i 1.01.2027).
- AHVG, SR 831.10 – art. 5 (wersja na 1.01.2027).
- UVG, SR 832.20 – art. 91.
- KVG, SR 832.10 – art. 3, 5, 64; KVV, SR 832.102 – art. 93, 103.
- BAG, Wahlfranchisen.
- Kanton Zürich, Quellensteuerpflichtige Personen.
- Kanton Zug, Infoblatt 100 Quellensteuer 2026.
- Unia, Arbeitszeitkalender Gastgewerbe 2026 (minimalne stawki L-GAV) – publikacja partnera układu.
- GUS, obwieszczenie z 20.10.2026 o przeciętnym wynagrodzeniu we wrześniu 2026 r..
- NBP, kurs średni CHF, tabela 206/A/NBP/2026 z 22.10.2026.
- priminfo.ch – oficjalny kalkulator składek BAG.
Tekst opiera się na oficjalnych źródłach, ale przepisy i stawki zmieniają się co roku i różnią między kantonami, więc to ogólne informacje, a nie porada podatkowa. Swoją sprawę sprawdź w gminie, w urzędzie podatkowym kantonu albo u doradcy.
Chcesz mieć pod ręką terminy i kolejność spraw na pierwszy rok? Zapisz się na listę, a wyślę Ci oś czasu pierwszego roku w Szwajcarii, razem z terminami, o których łatwo zapomnieć po przyjeździe.


